НОВИНИСонце домівки, що сходить

 

Причин, по яким діти стають сиротами — безліч. Чи батьки зловживають алкоголем та наркотичними засобами, чи розлучаються, чи вмирають, чи з причин малозабезпечення, виправних робіт, перебуванням у тюрмах, тощо. Таким чином з'являються діти з неозначеним соціальним статусом. Соціальні служби вишукують дітей по вулицях, сім’ях, психологічно реабілітують на протязі 9 місяців та направляють у школи-інтернат, що стають для них домівкою. Частково, діти навіть можуть мати живих батьків, адже ті від них чи відмовились, чи не можуть прийняти з психологічних чи соціальних причин. Це називається соціальним сирітством.

Дуже часто батьки поводяться з дітьми не так, як треба тільки тому, що просто стомлені чи переживають травму сімейних відносин. Такі ситуації є у кожній родині, коли просто з побутових причин, через втому чи поганий настрій, починається сварка. Це все є дуже зрозумілим. Увага тут у тому, що потрібно не дати таким ситуаціям розігратись, адже це може призвести до краху сім'ї, у той час, коли ситуацію можна було б полагодити просто спілкування та обіймати. Одне неправильно сказане слово, у часовому відрізку, може призвести до алкоголізму та сирітства.

Навколишнє середовище формує людину. Якщо ти виріс в оточені п'яництва та насилля, який в тебе є доступ до простого знання та можливості іншого? Якщо ти нічого, крім постійних сварок та домінуючої агресії не знаєш, як ти можеш знати іншу маніфестацію духа? Ці діти та їх батьки не знають іншого соціального середовища, крім такого, як вони самі. Як же можна очікувати від них іншої поведінки?

Соціальні центри та Інтернат надають дітям психологічну підтримку. То і уроки малювання, і ігри з піском, мовні вправи, танці, театральні уроки, тощо. З дітьми займаються як індивідуально, так і в групах. Спочатку, коли дитина тільки но потрапляє у соціальний центр, з нею працює психолог, визначаючи її психологічні потреби. Для дитини прописують індивідуальну програму психологічної стабілізації, детравмування та соціальної реалізації. Діти вчаться розуміти власні емоції та емоції інших. Вчаться спілкуватись один з одним, розуміти. Центр та інтернат стають їх домівкою.

Сироти сприймають світ інакше від звичайних людей. Дитина, що з ранніх літ побачила злидні, смерть, насилля — одразу ж стає дорослою, травмуючись на усе життя. Для них світ — віддалений, нереальний. Життя мов йде повз, а не через них, хоча емоції вони відчувають набагато сильніше, ніж звичайні люди. Діти-сироти та діти-інваліди дуже тонко сприймають світ. З величезним емоційним важелем, дітям важко встановити контакт з іншими. Вони закинуті, самі собою залишені та в'януть від життя.

Проблеми з увагою та пам'яттю, інтелектуальна недорозвинутість не дозволяє дітям навчатись на рівні з іншими дітьми, але деякі діти соціально незахищених груп таки вступають до вишів та отримують знання.

Таких дітей — одиниці. Вони — рідкісне уособлення прояву світла там, де крізь лиш темрява. Такі діти несуть величезний досвід життя злиднів та є безцінним містом між реальним світом та світом людей.

Людство на протязі сторіч будували систему цінностей. Істина, свобода, свобода від свободи, справедливість, віра. У чому суть та цінність людського життя? Людське життя — то простір. Один, єдиний, суцільнопоєднаний. Усе взаємопов'язано. Людська думка простягається крізь сторіччя та локації, їй немає меж. Людська думка відчуває кожну жилку, кожну кровинку. Людське тіло може спіткати багато бід, що руйнують можливість розуміння свого перебування на землі. У чому цінність людського життя? Людське тіло — то контейнер, посуд через який протікає інформація, істина, мета. Тіло — то медіатор між простором душі та простором соціуму, людей. Тіло — то наш язик на землі, наша можливість дії.

Один з найбільших дарів людині — то дар мистецтва та культури, дар життя. Є звичайна їжа та матеріальні блага, а є культурна їжа. Театр впливає на те, як людина робить висновки, як діє, що у собі містить, що мислить та як спілкується. У цьому і полягає наша мета — надані дитині простору думки, де вона може жити та ожити, доторкнутися до справжнього та пізнати істину. Театр показує людські помилки, недоліки. Театр лікує громаду, перенаправляє людську думку, навчає істині.

 

remedios varo creation of the birds 1957

Картина: Ремедіоc Варо "Створення птахів", 1957